close
Kullanım Koşulları
MADDE 1: TARAFLAR

1.1. Bu kurallar Mustafa Kemal Mh. Dumlupınar Blv. ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi 280/G No:1260 Alt Zemin Kat Çankaya, Ankara adresinde bulunan Medyaİzi (bundan böyle Medyaİzi) ile; https://medyaizi.com (bundan böyle Medyaİzi) adresi üzerinden işbu sözleşme kapsamındaki hizmetlerden faydalanan kullanıcılar arasında akdedilmiştir.

MADDE 2: HİZMET KULLANIMI

2.1.i. Medyaİzi'a kayıtlı kullanıcılar bu maddelerin tamamını okuyup, kabul ettiğini beyan eder. Yeni kullanıcı olunması veya kurallardan haberdar olunmaması, kuralları ihlal etmek için geçerli bir neden değildir.
2.1.ii. Kural listesi dönem dönem güncellenir ve bu güncellemelerin gözden geçirilmesi adına Medyaİzi kullanıcıları için bir uyarı sağlanır.
2.2.i. Kullanıcılar, Medyaİzi'nden faydalanmaya imkân veren kullanıcı adı ve şifre de dâhil olmak üzere tüm bilgilerin kullanım ve yönetiminden bizzat sorumludur. Kullanıcı adı ve şifre ile gerçekleştirilen her işlem bizzat kullanıcı tarafından gerçekleştirilmiş addedilecek ve bu bilgilerinin kullanıcı dışında bir kişi tarafından kullanılması, kaybolması veya el değiştirmesi nedeniyle kullanıcı ve / veya üçüncü kişilerin uğradığı zararlardan münhasıran kullanıcı sorumlu olacaktır.
2.2.ii. Kullanıcı, oluşturulmuş kullanıcı adı ve şifresi ile üyelik profillerini hiçbir şart ve koşulda devredemez veya üçüncü kişilerce kullanımına izin veremez.
2.2.iii. Kullanıcı, site’de gerçekleştireceği tüm işlemlerde; kullanım koşullarına, kanuna, ahlaka ve adaba, dürüstlük ilkelerine uyacaktır.
2.3. Medyaİzi mücbir neden sayılan tüm durumlarda, kullanım koşullarında belirlenen edimlerinden herhangi birini geç veya eksik ifa etme veya ifa etmeme nedeniyle sorumlu tutulamaz. Mücbir neden süresince tarafların edimleri askıya alınır.
2.4. Kullanım koşulları’nın ayrılmaz bir parçası olan Gizlilik Politikası ile Medyaİzi içinde bildirilen tüm koşullar kullanıcı tarafından kabul edilmesi ile karşılıklı olarak kabul edilerek yürürlüğe girer.
2.5. Trend belirleme algoritmaları 100% Medyaİzi tarafından yürütülür. Kaynak sitelerdeki trend verileri ile eşleşmesi beklenemez.
2.6. Duygu analizi algoritmalarından 100% doğru sonuçlar beklenemez. Hiç kimse de 100% doğru sonuç garantisi sunamaz.
2.7. Medyaİzi kelime tanıma yöntemi kullanır. Arama sonuçlarında karşılaşılabilecek kelime tanıyamama gibi durumların Medyaİzi ekibine bildirilmesi gerekir.

MADDE 3: VERİ TOPLAMA YAPISI

3.1. Medyaİzi kamuya açık Türkçe internet verilerini;
3.1.i. Medyaİzi kullanıcılarının belirledikleri kriterlerince olan kısmını,
3.1.ii. Robotların tespit ettiği gündem kriterlerince olan kısmını,
3.1.iii. Daha az veriye sahip olan kaynaklardaki verilerin tamamını veya erişebildiği kadarını toplamak üzerine tasarlanmıştır.
3.2. Medyaİzi, aynı zamanda bir çeşit arama motoru robotudur. Bu nedenle alanındaki tüm verileri toplamayı taahhüt etmez.
3.3.i. Kaynak sitelerdeki altyapı değişikliği nedeniyle kapatılan API veya değişen web siteleri gibi olası sorunlar karşısında öğrenebilir Medyaİzi yapısı tüm kabiliyetlerini kullanarak erişilemeyen verilere tekrar erişme konusunda gerekli alternatif yöntemleri devreye sokar.
3.3.ii. Olağanüstü durumlarda ekibimiz gerekli altyapıyı sağlayana kadar ilgili kaynakların devre dışı kalma ihtimali de vardır.
3.3.iii. Tüm Medyaİzi kullanıcıları bu gibi olağanüstü durumları kabul etmiş sayılır.
3.4. Bizim sunucularımızda veya kaynak sunucularda oluşabilecek yoğunluktan dolayı gerçekleşen yavaşlamalar verilerin elde edilme sürelerini uzatabilir. Bu gibi durumlarda canlı verilerin elde edilmesinde gecikmeler yaşanabilir.
3.5.i. Kaynak web site / API hizmetlerinin sonlandırılması / kapatılması veya erişim engeli gibi olası problemlerden dolayı Medyaİzi hizmetinin başında verilen veri kaynağı sayıları azalabilir.
3.5.ii. Yeni bir web site, API veya yeni haberdar olduğumuz bir kaynak ile veri kaynağı sayıları artabilir.

MADDE 4: MÜCBİR NEDENLER

4.1. Genel seferberlik, grev, deprem, sel, Medyaİzi’nin barındırma ve veri tabanında meydana gelebilecek arızalar / kesilmeler gibi Medyaİzi’den kaynaklanmayan nedenler mücbir neden olarak kabul edilecektir. Bu durumda Medyaİzi İşbu sözleşme ile yüklenmiş olduğu edimleri tek taraflı olarak yerine getirmekten ödenen bedelin iadesini yaparak tazminatsız olarak kaçınabilir.
4.2. Mücbir nedenin 20 günden fazla sürmesi halinde MÜŞTERİ işbu sözleşmeyi fesih ederek bedelin iadesini yapmak hakkına sahiptir.

MADDE 5: HUKUKA AYKIRILIK

5.1. Medyaİzi 5651 sayılı yasanın 5. maddesinde tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, web site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir.
5.2. Telif hakkına konu olan içeriklerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirler.
5.3. Bu kanaldan tarafımıza ulaşan talep ve şikâyetler hukuksal olarak incelenecek ve şikâyet yerinde görüldüğü takdirde, ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.
5.4.i. 5651/MADDE 5 (1) Yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir.
5.4.ii. 5651/MADDE 5 (2) Yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içerikten, ceza sorumluluğu ile ilgili hükümler saklı kalmak kaydıyla, bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi halinde ve teknik olarak imkân bulunduğu ölçüde hukuka aykırı içeriği yayından kaldırmakla yükümlüdür.
5.5. Medyaİzi, kamuya açık Türkçe internet verilerini kaynağından takip eder. Kamuya açık olmayan / gizli içeriklerin takibi Medyaİzi prensipleri gereğince mümkün değildir.
5.6.i. Sonradan gizlenen içerikler hakkında Medyaİzi tarafına herhangi bir bildiri yapılmadığı müddetçe ilgili içerikler hakkında herhangi bir kaldırma işlemi yapılamaz.
5.6.ii. İçerik sahipleri, içerik üzerindeki haklarını Medyaİzi tarafına kanıtladıkları halde, içeriğin paylaşıldığı mecranın ilkeleri de göz önünde bulundurularak içeriklerin Medyaİzi'dan kaldırılmasını talep edebilir.
5.6.iii. Kullanıcının, içerik kaldırma veya diğer hukuksal konular için [email protected] adresinden bildiri yapması gerekir.
5.7. Medyaİzi barındırdığı tüm verileri kamuya açık kaynaklardan elde etmiş olup kaynak göstererek sunar.